Международные Дни Джазовой Музыки в Виннице (2010)

25-26 вересня 2010 року

25-26 вересня 2010 року у м.Вінниця пройдуть концерти XV-го фестивалю "Міжнародні дні джазової музики". Організатори кожного року намагаються підібрати концертні програми виконавців таким чином, щоби окрім чудової джазової музики загалом глядачам була представлена певна грань цього музичного жанру.

Так на XV-му будуть широко представлені джазовий вокал та перкусійне мистецтво. Майже кожен виступ продемонструє можливості найзагадковішого і найдосконалішого інструменту – людського голосу. В кожному проекті цього фестивалю його звучання буде різним, особливим та неповторним.

Буде продемонстровано увесь можливий спектр мистецтва гри на ударних інструментах. Кульмінацією фестивального дійства стане виступ зірки світового джазу – легендарного барабанщика Ела Фостера (США).

Вперше на фестивалі прозвучать народні арабські інструменти такі, як уд (ud) і канун (kanoun). Музиканти з Тунісу продемонструють їхні можливості та звучання, що є певною екзотикою для поціновувачів джазової музики.

Також цей фестиваль, як і прийдешні, не обійдеться без прем’єр. Однією з них буде проект "Junior Jazz" у виконанні юних вінницьких вокалістів і муніципального оркестру "ВінБенд". Маленькі подільські зірочки у супроводі професіоналів високого класу продемонструють джазові стандарти на сцені міжнародного фестивалю.

Організатори цього року розширили звичну формулу побудови фестивалю (одна країна – один проект), за якою він проводився останні десять років. І перетворили його у справжній калейдоскоп з країн, культур і традицій. Так, на XV-му гратимуть музиканти з Польщі та Тунісу (група Amine and Hamza), Канади і Данії (тріо Сієни Дален). Тріо Шахаба Толуї (Іран - Чехія - Словакія), квартет Шенгетаї (Зімбабве-Франція) і квартет Ела Фостера (США - Ізраїль). На шести фестивальних концертах буде представлено музикантів з тринадцяти країн світу, яких об’єднує велика музика – ДЖАЗ.

Збереглася і розширилася співпраця з генеральним телевізійним партнером фестивалю – Вінницькою обласною державною телерадіокомпанією "ВІНТЕРА". З 25 вересня стартує "Джазовий тиждень на ВДТ-6" в якому глядачі побачать кращих джазових виконавців минулих фестивалів. А кожного вечора впродовж семи днів будуть демонструватися концерти XV фестивалю. Таким чином, завдяки телебаченню, свято музики буде тривати цілий тиждень.

Як завжди організатори в цей непростий час зуміли не лише зберегти чітку форму проведення і високий міжнародний статус фестивалю, але і дотримались головних принципів проведення "Міжнародних днів джазової музики" - демократичність та загальнодоступність. З 6-го вересня замовити запрошення можна за телефоном 690-025.

Детальна інформація на сайті фестивалю www.jazz.vn.ua.

Організатори фестивалю:
Благодійний фонд сприяння розвитку талантів Поділля;
Вінницька обласна філармонія.

За підтримки:
Вінницької обласної державної адміністрації;
Вінницької обласної Ради;
Вінницької міської ради;
Посольства США в Україні;
Польського інституту в Києві;
асоціації "Jazz Danmark" (Данія);
французького інституту в Бухаресті.

Програма фестивалю

Перший день фестивалю

25 вересня
15.00 Відкриття фестивалю
Amine and Hamza (Польща-Тунис) з програмою "Perpetual Motion"
18.30
1 відділення
The Groove Syndicate (США-Англія-Польща)
2 відділення
Тріо Сієнни Дален (Канада-Данія)
21.30 Тріо Шахаба Толуї (Іран-Чехія-Словакія)

Другий день фестивалю

26 вересня
15.30 Оркестр "ВІНБЕНД" з проектом “JUNIORS JAZZ”
18.00 Квартет Шенгетаї (Зімбабве-Франція)
21.00 На особисте запрошення Володимира Гройсмана Квартет Ела Фостера (США-Израїль)

Більш докладніше про учасників фестивалю:

Amine and Hamza (Польща-Туніс) з програмою "Perpetual Motion"

Аміне Мрахі (Amine Mraihi) - Oud - уд
Хамза Мрахі ( Hamza Mraihi) - Kanoun -канун
Фредрік Жілле (Fredrik Gille) - Перкуссія
Лешек Лешниовські (Leszek Hefi Leszniowski) - Флейта, саксофон
Куба Міетла (Kuba Mietla) - Аккордеон
Миколай Блайда (Mikolaj Blajda) - Електробас

Амін і Хамза розробили оригінальний музичний стиль, що заснований на особливостях східної музики: переходам та імпровізаціям, але в той же час вони впровадили динамічну експресію та видатну майстерність і використання інструментів. Їх музика являє собою постійний пошук нових ритмів та поєднання різноманітних музичних культурних впливів.

Вічний рух є світовою прем’єрою, в межах свого жанру. Дійсно вперше уд та канун гармонійно поєднались у виконанні західного класичного струнного квартету на такому рівні композиції, гармонійної мови та віртуозності, не ігноруючи імпровізацію стилю. Проект Perpetual Motion, що був народжений у пориві спілкуватися музикою та звичайною мовою, не дивлячись на всі кордони та перешкоди, пропонує нове бачення сучасної світової музики, що заснована на достатньо складних композиціях, ритмах, чуттєвій виразності та інтенсивній енергії.

The Groove Syndicate (США-Англія-Польща)

Джефф Бартолом'ю (Geoff Bartholomew) - Труба
Еван Дуффус (Ewan Duffus) - Фортепіано
Шимон Фортуна (Szymon Fortuna) - Ударні
Роб Патерсон (Rob Paterson) - Контрабас

Познайомились учасники The Groove Syndicate навчаючись разом у Middlesex University (Лондон, Великобританія). Першим кроком їх спільного музикування стало створення FBI (Fortuna-Bartholomew International) Project, за участі Романа Бардуна (клавішні, Україна) та Wojeciech Zwierniak (саксофон, Польща), разом із якими у 2008 році вони концертували Краковом, Бохнею та Львовом. Результат не змусив довго чекати, і вже незабаром колектив "засвітився" на фестивалі Jazz Bez як наймолодша формація дійства.

У 2009 році, учасники тріо, на шляху до створення The Groove Syndicate, об’єднали свої сили з піаністом із СШA, Nick’ом Schlueter’ом, музикантом міжнародного значення, викладачем у Краківській Літній Джазовій Академії (ISJA), та сформували The Nick Schlueter Quartet. Співпраця дала свої плоди - разом музиканти скомпонували та записали ряд оригінальних композицій, які виконували, вкотре переїжджаючи Польщу та Україну. Матеріал виявився достатньо "грувовим", щоб спровокувати витончених джазових слухачів танцювати, зберігаючи при цьому інтелігентність, притаманну музиці цього жанру. Cьогодні, The Groove Syndicate приймає "на борт" нового учасника - молодого талановитого британського піаніста Ewan Duffus. Джаз, в його очах, - це щось модерне та глибоко концептуальне. Ті, кому доводилось із ним співпрацювати, кажуть, що він творить акорди, які окриляють музику. "Це те, що нам зараз потрібно" - стверджують Geoff, Rob та Szymon.

Тріо Шахаба Толуї (Іран-Чехія-Словакія)

Шахаб Толуї (Shahab Tolouie) - Гітара, вокал
Томас Вичітіл (Tomas Vychytil) - Гітара
Томас Рейндлі (Tomas Reindl) - Перкуссія

Шахаб Толуї (Shahab Tolouie) - іранський композитор, гітарист і співак. Його авторський стиль базується на ідеї возз'єднання філософії давньосхідної (персидської) музики і пристрасті іспанського фламенко.

Грати на гітарі Shahab почав у віці 8-ми років, а вже в 20 увійшов до десятки кращих гітаристів Ірану за підсумками "The house of music of Iran". Народну музику Shahab вивчав у легендарних іранських музикантів: Shahram Nazeri, Kamran Kamkar, Abolhassan Saba. Найвищу ступінь фламенко "Nivel Alto" Shahab отримав після закінчення майстер-курсу в іспанській Севільї.

З моменту переїзду Shahab Toluie до Європи він співпрацює з такими відомими музикантами, як Tommy Emmanuel, Dylan Fowler, Peppino D'Agostino, Andrea Benzoni, Oscar Guzman, Tim Sparks. Шахаб Толуї - виконавець-мультиінструменталіст (крім гітари, володіє цілим рядом музичних інструментів - тар, сетар, уд, сантурб, даф та ін), композитор, аранжувальник та співак з дуже багатими вокальними даними.

Крім прекрасної музичної освіти, Шахаб Толуї має вищу інженерну освіту, а також володіє кількома іноземними мовами, серед яких чеська та російська.

Його творчість відрізняється неповторною самобутністю стилю, в якому злилися захід і схід, яскрава гаряча експресія фламенко з інтонаційною насиченістю і найбагатшим музичним візерунком перської традиції. Його музику можна віднести до етнічного злиття (Ethnic Fusion) і охарактеризувати як персько-іспанський ф'южн (Persian-Flamenco fusion).

Шахаб є носієм одразу двох культур, що злилися в ньому воєдино, як результат його власного природного прагнення до внутрішньої цілісності й гармонії. Музика Шахаб - це його спосіб вираження своїх почуттів, реалізації творчого потенціалу його особистості.

Оркестр "ВІНБЕНД" з проектом "JUNIORS JAZZ"

Ірина Грицюк - Вокал
Катерина Грицюк - Вокал
Аня Демчук - Вокал
Крістіна Бобровник - Вокал
Костянтин Кравчук - Вокал
Ольга Плакидюк - Вокал
Оксана Славна - Вокал

На музичній мапі України Вінницький муніципальний біг-бенд "Вінбенд" виник навесні 2008 року. Молодий, але популярний "Вінбенд" складається з найкращих музикантів нашого міста. Серед його артистів є лауреати та переможці джазових фестивалів. Репертуарний "портфель" заповнений партитурами джазових композицій, творів українських авторів та популярних мелодій, у перекладі для оркестру. Це дало змогу впевнено виступити на XIII і XIV фестивалях "Міжнародні дні джазової музики у Вінниці", на традиційних "Барва музики ХХ сторіччя: Авагард. Класика. Джаз" і на інших концертних майданчиках. На XV фестивалі колектив виконає як вже відомі композиції так і презентуватиме новий проект "Junior Jazz" за участі юних вінницьких джазменів.

Дуже вдало колектив виступив на міжнародному фестивалі музичної майстерності "Віртуози" у м.Львові. "Браво! Браво! Браво!" такими словами після концерту зустрічав музикантів за сценою генеральний директор фестивалю Володимир Сивохип. А в інтерв'ю він сказав, що за всі 29 років існування фестивалю у програмі не було джазової музики. "... У цьому році вирішили спробувати. Вибір випав на колектив з Вінниці і - як бачимо - подвійна прем'єра пройшла блискуче". Відмінна зіграність, чітке групове звучання і віртуозні імпровізації підтвердили, що у Вінниці існує прфесійний колектив з великими можливостями і великим майбутнім.

Художній керівник та головний диригент оркестру – заслужений діяч мистецтв України Сергій Отюгов. Директор оркестру – Анатолій Ряполов.

Квартет Шенгетаї (Зімбабве-Франція)

Шенгетаї (Chengetai) - Вокал
Крістоф Ле Ду (Christophe Le Du) - Гітара
Проспер Сан-Аімі (Prosper Saint-Aimi) - Бас
Рені Дамбурі (Reni Damburi) - Перкуссія

Квартет Chengetai (Франція - Зімбабве) є одним з кращих посланців "Райдужної-music"

Співачка із Зімбабве Шенгетаї (Chengetai) - відкрита, товариська і трішки сором'язлива. Вона успішно гастролює у Європі. Не схожа на зірок, які з гіркотою в голосі співають про важке життя. Шенгетаї співає легко - і про кохання, з його миттєвостями радості і смутку, і про жіночі мрії. При цьому вона не забуває грайливо позувати фото- і відеооб'єктивам.

Chengetai народилася в 1982 році в Хараре (Зімбабве). Вона є одним із найяскравіших посланців "Райдужної-music" - це злиття стилів, яке активно почало розвиватися після відміни апартеїду в Південній Африці і складається з міксу міських південно-африканських народних мелодій, афро-кубинського джазу і афро-американського Soul.

Цей музичний напрямок суміщає акустичні та електронні ефекти, запозичені з основних стилів та напрямків регіона (англійського, французького, португальського, шона, ндебеле, зулу, коса та ін.). Її дебютний альбом "Zimblue" вийшов в Парижі 14 травня цього року. Квартет Chengetai - мультикультурний проект. В нім змішалися і Зімбабве, і Франція. І Шенгетаї стала втіленням цієї комбінації. У її голосі звучать африканські фарби, які перемежовуються паризьким шансоном.

У репертуарі Шенгетаї є твори Міріам Макеби або як її називають Mama Africa. Шенгетаї захоплюється нею і хоче бути такою ж. але в той же час і Шенгетаї, і Міріам Макеба єдині у своєму роді, вони індивідуальні. Але як вчитель Шенгетаї зробила правильний вибір.

Квартет Ела Фостера (США-Ізраїль)

Ел Фостер (Al Foster) - Ударні
Даг Вейсс (Doug Weiss) - Контрабас
Адам Бірнбаум (Adam Birnbaum) - Фортепіано
Елі Дежібрі (Eli DeGibri) - Саксофони

Ел Фостер великий прибічник "чистої музики", справжній художник, що присвятив себе збереженню найвищих стандартів у джазі. Він - чудовий барабанщик, ритмічні біти (chops) якого прославили його в багатьох музичних стилях від бібопа і фрі-джазу до джаз-року. У нас є шанс побачити і почути гру Майстра на 15-му вінницькому міжнародному джазовому фестивалі. Ел Фостер відомий унікальною здатністю слухати інших джазменів, чітко уловлюючи їх манеру імпровізації, при цьому підхоплюючи і відповідаючи вже своїм тонким і харизматичним стилем гри.

Елоїзіус Фостер (Aloysius Foster) народився 18 січня 1944 в Річмонді (штат Вірджінія), але незабаром його сім'я переїхала до Нью-Йорка і стала жити по сусідству із західним Гарлемом. Малюк Ел постійно барабанив по горщиках і каструлях, а різдвяним ранком 1953 року, дев'ятирічний Фостер отримав у подарунок невелику ударну установку. Спочатку Ел знаходився під впливом великих барабанщиків таких як, Чік Уебб (Chick Webb) і Джо Джонс (Jo Jones), але саме версія композиції "Cherokee" Макса Роуча (Max Roach) захопила уяву хлопчика, його захопила ідея створення "музики на барабанах" - коли традиційний ритмічний фон зливається з мелодійним соло барабанів.

У 1969-му році настала зоряна мить молодого Фостера. У клубі "Cellar Club", що на Манхеттені, Ел зіграв сет з басистом Ерлом Меєм (Earl May). Цього вечора в клубі був присутній Майлз Дейвіс: його вразила техніка гри 25-річного барабанщика. Дейвіс запросив невідомого Фостера на заміну Джеку ДеДжоннету (Jack DeJohnette), який на той момент покидав групу, і не помилився. Фостер зіграв у всіх альбомах Дейвіса, починаючи з "Big Fun" і закінчуючи "You''re Under Arrest".

У групі Майлза Дейвіса Ел пропрацював з середини 1970-х до середини 1980-х. Це була не просто робота. З часом вона переросла у справжню дружбу з Дейвісом. Фостер став найбільш довіреною особою культового музиканта. Він пройшов всі стадії розвитку групи, брав участь в створенні нових джазових стилів, словом, став однією зі знакових фігур джазової музики тих років.

Ось що про Фостера і його універсальні таланти написав у своїй автобіографії Майлз Дейвіс: "Ел Фостер... мене приголомшив - у нього був прекрасний грув, і він дуже грамотно його застосовував. Він міг тримати його нескінченно. ... Саме Ел тримав мене в курсі музичного життя в ті роки, коли я не грав. Я розмовляв з ним майже щодня. І довіряв йому абсолютно".

Звучання знаменитих тарілок і фірмові тембри приглушених барабанів Ела стали окрасою сотень записів і концертів груп Майлза Дейвіса, Соні Роллінза (Sonny Rollins) і Джо Хендерсона (Joe Henderson). Протягом довгої творчої кар'єри Ел Фостер також грав і записувався з такими видатними світовими величинами як Джуліаном Кеннанбол Еддерлі (Cannonball Adderley), Телоніусом Монком (Thelonious Monk), Фреді Хаббардом (Freddie Hubbard) і Хербі Хенкоком (Herbie Hancock).

Глибоке розуміння грува, висока техніка гри і звичайно, динамічні, експансивні (інколи несамовиті) соло барабанів Ела Фостера створили йому серед музикантів репутацію одного з провідних барабанщиків покоління пост-бібопа.

Під час концертів Квартета Фостера виконання Ела спонтанне і бездоганне, а його лідерство ледь помітне. Музичні стосунки в групі побудовані виключно на взаємній підтримці одного інструмента іншими. Центр уваги плавно переходить від одного джазмена до іншого, даючи можливість публіці насолодитися чистим звуком кожного інструмента окремо і неймовірним звучанням цілого колективу.