Удже: український джазовий експорт

Трио Натальи ЛебедевойУкраїнський джазовий експорт: це можливо. Більш того: цим можна і треба пишатися. Над цим треба довго розмірковувати, планувати, фантазувати. Після обговорення цього особливо хочеться діяти. Я розповім про те, що знаю. Про те, чому було присвячено багато часу влітку 2009.
1. Made in Ukraine. Presented in Poland (& Slovakia). Part 2.

Вдруге за півроку тріо Наталії Лебедєвої концертувало Польщею. Нагадаю, що вперше концерти відбулися у грудні 2008. Під час першого візиту Наталя Лебедєва (рояль, клавішні), Костянтин Іоненко (бас) та Олексій Фантаєв (ударні) відвідали три польских міста: Катовіце, Лодзь, Битом. На початку літа директор польського лейблу BCD Records Божена Урига-Северин знову запросила до Польщі українське фортепіанне тріо. 2 липня - сольний концерт у чудовому місті Kutnie. 3 липня - концерт у рамках щорічного джазового опен-ейру Roze Jazz Festival у місті з романтичною назвою Зелена Гора. 4 липня – наступний фестиваль Jazznica 2009 (Banska Stavnica, Slovakia), концерт у Костьолі Святої Катарини.

Як все це стало можливим? Восени 2008, на фестивалі Jazz In Kiev, Олексій Коган передав диски українських музикантів пані Божені. Директор лейблу обрала тріо Лебедєвої. Результати співпраці польського продюсера та українських музикантів вагомі й важливі. Це не лише 6 концертів у двох європейських країнах, це і записаний альбом (на студії Радіо Катовіце), що сподіваюся, дуже скоро побачить світ.

Коли Лебедєва була у мене в гостях на Промені, (ефір було присвячено другому візитові до Польщі), вона зауважила наступне: «Найважливіше те, що це відбулося. Що ці концерти були. Що ще є дуже важливим? Коли ти повертаєшся після подібних концертів, зʾявляється багато нових відчуттів, на певні речі ти дивишся зовсім по-іншому. Я дуже вдячна своїм партнерам Аліку та Кості не лише за те, що вони прекрасні музиканти, а й за їхнє правильне, фанатичне ставлення до цього проекту».

Хочу нагадати, що це загалом 4-й візит Наталі Лебедєвої (разом з Олексієм Фантаєвим) до наших європейських сусідів. Вперше це сталося у складі Andrew Valentine Quartet у 2004 році, в рамках фестивалю JazzBez. Далі – в рамках фестивалю Jazz Jamboree, разом з Юлією Ромою та Night Groove, у 2007-му. Два останні візити були зорганізовані, як вже говорилося, за сприяння польского лейблу BCD Records.

Ще одна важлива, приємна деталь. Після концертів у Польщі та Словакії попит присутніх глядачів на диски українських джазменів був настільки високим, що їх просто не вистачило. І Medium Cool (Comp Music, 2008. Тріо Лебедєвої), і First Kiss (Темпора, 2008. Alex Fantayev) розійшлися майже миттєво. Коробки кількох дисків, під час переїзду до Польщі «зазнали травм», втім завзяті польські музико любці переконали наших музикантів: «головне те, що всередині». Музиканти – погодилися.

Залишається сподіватися на продовження уваги польських продюсерів до українських музикантів, й на сили українських продюсерів в просуванні «вітчизняного продукту» за кордон.

Украинцы на МузЭнерго №62. Made in Ghana-Ukraine. Presented in Russia

Переможцем 9-го Міжнародного конкурсу молодих виконавців джазової музики Do#Dж Junior’9 став трубач Денніс Аду. Призовий фонд конкурсу – це не лише матеріальна винагорода, диплом і оплески. Це ще й організація концертів для переможця. Квінтет Денніса мав виступи на українських джазових фестивалях, наприклад, на 7-му Джаз-Коктебелі, а також мав концерт у Росії, в рамках фестивалю МузЕнерго#6.

“Почему я говорю, что Деннис Аду "экзотичен": будучи родом из Ганы, он представляет собой редкий случай аутентичного афроукраинца. И играет, безусловно, здорово!” (Кирилл Мошков, головний редактор Джаз.Ру)
“Как охарактеризовать прошедшее Музэнерго? Поскольку слова как-то не хотят подбираться сами, а нужно их много, постольку лучше всего настроение передает эта фотография. Панк, танцующий с подругой под джазовую балладу в исполнении трубача-афроукраинца. Тут все - эклектика, смелость и даже наглость под горячим соусом из летнего солнечного позитива” (глядач фестиваля МузЕнерго).

Квінтет Денніса Аду називали «найджазовішим» колективом фестивалю. Інші музиканти-учасники з великою увагою спостерігали за виступами «молодіжної джазової збірної» України. Окрім лідера, найбільше оплесків заслужив гітарист Дмитро Коваленко. Також не залишилися без уваги – басист Ілля Алабужев, піаніст Павло Литвиненко і барабанщик Олег Марков.

Не зважаючи на дивні взаємини наших країн, партнерство між українським та російським джазовим фестивалем можливо. Окрім того – воно корисно і потрібно для усіх сторін. Квінтет Денніса Аду став першим представником від України. Що далі? У Листопаді місяці в рамках МузЕнерго Do#Dж’9 Autumn презентуватиме «Дні Українського Джазу». Три колективи матимуть по два концерти у двох містах (Дубна, Москва). І це тільки початок багатообіцяючої співпраці. Дякувати Богу, є музиканти, які можуть представляти країну й розуміють важливість цієї місії, й є люди, які готові підтримувати цю місію і морально, і матеріально.

Илья Ересько3. Made in Ukraine. Presented in Poland, Ukraine, Austria

Знову Do#Dж’9 Junior, знову Міжнародний проект. Вперше за весь час існування конкурсу у призовому фонді зʾявився спеціальний приз «Запис альбому на студії». До того ж, на студії за кордоном. Цей приз вибороли: Роксана Смірнова (рояль, Одеса), Богдан Гуменюк (саксофон, Київ), Олег Марков (ударні, Київ-Грац. З кінця вересня 2009 року Олег – студент австрійського музичного університету). Музикантів обирала голова лейблу BCD Records Божена Урига-Северин, таким чином, створюючи «Спеціальний приз конкурсу». Навіть два призи. Богдан та Олег – перший приз, Роксана -2-й. Кияни запросили до себе у проект органіста Іллю Єресько та підготували авторську програму. 13 серпня, у арт-клубі «44» відбулася премʾєра цієї програми. На запис очікували всі.

Втім, сталося не так, як гадалося. В останній момент польські партнери Do#Dж-у не змогли дотриматися своїх обіцянок щодо «спеціального призу». Через це усі витрати повʾязані з записом альбому лягли, у прямому сенсі слова, на плечі Do#Dж-а. Не зважаючи на те, що кошторис цього проекту чималий, а також у ньому існує купа технічних складнощів (у Польщі неймовірно важко віднайти джазовий орган…) - Do#Dж дотримав своїх обіцянок. Альбом записаний. Запис здійснено 17 та 18 серпня на студії «Радіо Катовіце». Найближчим часом розпочнеться робота над зведенням та мастерингом альбому. Його презентація відбудеться на черговій сесії фестивалю Do#Dж. Це буде альбом першого в Україні органного тріо, а також перший авторський альбом української молоді, записаний в Польщі.

Вадим Неселовский4. Made in Ukraine. Presented in USA

Вдруге до України, вперше до Києва разом, влітку 2009 завітали Odessa Duet – Андрій Прозоров (саксофон) та Вадим Неселовський (фортепіано). Три концерти (в рамках фестивалю памʾяті Володимира Симоненка, в рамках Do#Dж New Generation, а також концерт у проекті Jazz+Джаз, м. Біла Церква), майстер-клас, інтервʾю, джем-сешни й багато джазового спілкування.

Нагадаю, Андрій і Вадим - випускники одеської консерваторії. Обидва вже багато років мешкають за кордоном. Андрій – у Відні, Вадим – у Нью-Йорку. Андрій – закінчив віденську консерваторію, а нині навчається на філософському факультеті віденського університету. Вадим навчався у Вищій музичній школі м. Ессена (Німеччина) і був переведений з неї до Berklee College of Music. Минулого року Вадим закінчив паралельно навчання у Берклі, а також в Інституті Телоніуса Монка. Збирався до аспірантури… Чому саме цією інформацією я завершую свій звіт? Наприкінці серпня Вадим повідомив мене, що його знову було запрошено до Берклі. Ні, не на «другий рік». Викладати. У Вадима буде свій фортепіанний клас. А у нас із Вами – перший українець-викладач Берклі. Приємно? Так. Чи є ідеї і плани? Чимало.

Головне, що нам із Вами є що презентувати за кордоном. І ми будемо це робити. Приєднуйтесь!