Комплексна освіта? Без джазу не обійтися!

Квартет Ольги Войченко 14 квітня виступив у ліцеї «Гранд». Деякі українські музиканти, виявляється, встигають не лише активно виступати на фестивалях та в клубах, записувати нові альбоми, перемагати на різноманітних конкурсах і викладати, а ще й нести джаз у маси. А ще виявляється, що в нас не лише діти грають джаз для дорослих, а дорослі грають джаз для дітей. Це все я зрозумів, коли відвідав концерт квартету Ольги Войченко в приватному ліцеї «Гранд», на Жилянській 38.

Представляти це джазове подружжя – вокалістку Ольгу Войченко та гітариста Сергія Капелюшка – нема сенсу: поціновувачі джазової музики в нашій країні (та й за її межами) добре знають цих чудових музикантів. Зараз подружжя, як і годиться джазовим зіркам, мешкає в Києві. Наразі вони закінчують роботу над новим сольним альбомом, що складатиметься з авторських речей Ольги та Сергія. У записі альбому взяли участь дуже відомі українські й закордонні музиканти: російсько-німецький валторніст Аркадій Шилклопер, французький саксофоніст Жан-Шарль Рішар, українсько-американський флейтист Володимир Зіньковський та інші.

Крім концертів і студійної роботи, Сергій ще й викладає в ліцеї «Гранд» мистецтво гри на гітарі. Річ у тім, що основним принципом освіти в цьому приватному закладі є комплексний підхід до навчання, що має на меті всебічний розвиток дитини. Тут, крім основних предметів, викладають основи хореографії, музику, малярство, історію культури. «А яка ж може бути історія сучасної культури без джазу?», - спитало себе керівництво цього навчального закладу. І як відповідь цілком слушно запровадило курс історії сучасної музики й джазу, який і читає сам маестро Сергій Капелюшок.

Так от, в рамках цього курсу дирекція ліцею організувала виступ перед ліцеїстами одних з найкращих українських музикантів - квартету Ольги Войченко. І правильно зробила! Адже, як казав Заппа, говорити про музику – все одно, що танцювати про архітектуру. Музику, безперечно, треба слухати. А джаз до того ж треба і вміти слухати. Саме тому виступ Ольги Войченко і Ко був для ліцеїстів справжньою живою нагодою познайомитися із джазовою музикою не лише з лекцій і записів. Одне слово, це був не просто концерт, а концерт-урок. Тому перед виступом ліцеїсти отримали від Сергія Капелюшка гарно оформлені листівочки, де була інформація про Ольгу Войченко і популярною мовою було викладено зміст таких джазових реалій як свінг, мейнстрім, самба й боса-нова, скет тощо. А під час самого виступу на проекторі крутили кадри зі старими фотографіями з ранньої історії джазу, знімками видатних джазменів та різними виступами самого подружжя.

Власне, у сам квартет Ольги Войченко тоді увійшли, крім Сергія Капелюшка, контрабасист Валентин Корнієнко, відомий українським меломанам за виступами в гурті Схід-Side, та ударник Олег Грабовляк, що нещодавно повернувся до України після роботи у Франції. Квартет познайомив юну публіку з основними течіями в джазі – бі-бопом, свінгом (себто, радше, мейнстрімом) та боса-новою, чудово виконавши твори Чарлі Паркера, Гершвіна, Антоніо Карлоса Жобіма та Хораса Сільвера. У проміжках між виконанням Сергій та Ольга в легкій манері, ненав’язливо і навіть жартома пояснювали ліцеїстам основні музичні моменти та роз’яснювали значення джазової термінології. Концерт, як і годиться уроку, тривав 45 хвилин. Незважаючи на неформальність виступу, халтури не було. Напевно, музиканти розуміли, що для дітей треба грати так само як і для дорослих, тільки краще.

Ясна річ, що ліцейська публіка не зовсім звикла до слухання джазу, оскільки у вільний від уроків час (та й під час уроків теж:) явно слухала іншу музику. Але справжньою перемогою музикантів на чолі із запальною Ольгою Войченко можна вважати те, що вони розкачали – розсвінгували! – цю дитячо-підліткову аудиторію. Адже легко грати для підготовленого й підкутого слухача, а от завести відверто «нецільову аудиторію» спроможні далеко не всі наші джазмени. Але квартетові Ольги Войченко це вдається! І вже на виконанні стандарту Sing! Sing! Sing більшість юної публіки відклала своє зосереджене СМС-листування й почала не лише уважно слухати, а й підспівувати й захоплено відбивати ритм (звичайно ж, за Ольжиною допомогою).

Хай так як, але тепер учні одного з найкращих київських ліцеїв знають про джаз не лише з балачок. Тут мені пригадалася розповідь Олексія Когана про те, що поворотним моментом у його житті стали відвідини ще в юному віці концерту легендарного Дюка Еллінгтона з його оркестром – от тоді юнак зрозумів, що пов’яже себе саме із джазовою музикою. А може для когось із учнів ліцею «Гранд» таким поворотним моментом стане цей концерт-урок за участю квартету Ольги Войченко? Все може бути…